8 עצות – איך לקבל את המחיר הטוב ביותר במכירת החברה שלך / רו”ח עמי בן עיון

רו”ח עמי בן עיון / D&A CAPITAL

בעלי עסקים רבים מגיעים לנקודה שבה הם מרגישים שמיצו את הפעילות בעסק ובחלק מהמקרים גם אין דור המשך שייקח את המושכות.

לא חשובה הסיבה שבגללה אתה מעונין למכור, אתה תמיד רוצה להשיג את המחיר הטוב ביותר.

איך עושים זאת נכון? קבל מספר עצות שיעזרו לך לקבל את המחיר הטוב ביותר במכירת החברה או העסק.

 1. טיימינג זה הכל בחיים

הסיבה הנפוצה ביותר למכירת חברה היא שבעל החברה מבוגר מידי או חולה מכדי להמשיך לנהל אותה ואין לו דור המשך. זו התקופה הגרועה ביותר למכירה. ראשית, יהיה לך קשה מאוד להתמודד עם הלחץ הנוסף של מכירת עסק בנסיבות אלה. בנוסף, הקונה ישתמש בנסיבות אלה כמנוף כנגדך.

אז אל תחכה עד אז. הזמן הנכון למכור הוא כשאתה עדיין חיוני ופעיל מאד בעסק.

אתה חייב לספר סיפור שיתאים לתמונה הכוללת:

אתה רוצה למכור כי אתה מחפש הזדמנות חדשה או בגלל שהגעת לשלב בו אתה מחפש אורח חיים אחר (כמו פרישה).

“הנכדים שלך גרים בלונדון ואתה רוצה לעבור לגור לידם” (למשל) או “שאשתך לוחצת עליך לפרוש בכדי לטייל בעולם”(דוגמא נוספת).

 1. היה ברור לגבי מה שאתה מוכר

לפני מכירת עסק, עליך לקחת בחשבון מהם כל נכסי העסק ולהחליט מה אתה מוכר. קבע אילו נכסים פיזיים אתה מוכר ואילו נכסים אחרים יש לך למכור. מכירת חברה לרוב כוללת נכסים כמו מוניטין, סימני מסחר או רשימות לקוחות וכן נכסים פיזיים. הערך של אלה יהיה תלוי באיכותם.

אתה צריך להחליט אם אתה מתכוון למכור את החברה שלך כמכירת נכסים (שם אתה מוכר את כל התאגיד אך לא את החברה המאוחדת עצמה) או מכירה של מניות (שם אתה מוכר את הכל כולל המשלב שלך חברה).

הרוכש חייב לדעת מראש ואתה צריך לשים על השולחן את כל המידע האפשרי. למשל:

 • האם אתה מוכר רק פעילות?
 • במידה ויש לך פעילויות וחברות נוספות בתחום – האם גם הן למכירה?
 • מוכר את החברה AS IS ?
 • הנדל”ן שהחברה ממוקמת עליה שייך לך ולא לחברה? במקרה כזה האם החברה תוכל להישאר במיקומה הנוכחי (לשכור או לרכוש ממך את השטח) או למצוא מקום חליפי?
 • כל מידע אפשרי אחר שנותן תמונה מלאה.

 

 1. קבע מה החברה שלך באמת שווה

ישנן כמה שיטות הערכה עסקיות שונות. כמובן שאי אפשר להשתמש רק בגישה אחת. צריך לקחת בחשבון גם את השוק הנוכחי, את המגמות הכלכליות ואת המחיר שבו עסקים דומים אחרים נמכרו.

כדאי שתערוך הערכת שווי מקצועית. בעוד שבאופן חוקי כל אחד יכול לבצע הערכת שווי עסקית, הערכת שווי שנעשתה על ידי איש מקצוע תיחשב לטובה יותר על ידי קונים פוטנציאליים .

 

 1. ודא שהחברה שאתה מוכר מסודרת בספרים.

כשאתה מוכר את החברה שלך אתה צריך להיות זהיר במיוחד. אתה רוצה שהעסק שלך יוצג בצורה הטובה ביותר. אז בין אם נותר לך עניין כלשהו בניהול העסק ובין אם לא, עליך לוודא כי אתה מקפיד להתעדכן אחר רישומי העסק, המלאי מעודכן, ההפרשות השונות מעודכנות וההוצאות הפרטיות מופרדות בצורה ברורה מהוצאות החברה. וודא שכל תשלומי המס מעודכנים.  

אנשים רוצים לקנות עסקים משגשגים, לא מוזנחים.

 

 1. קבל עזרה מקצועית בעת מכירת חברה

מכירת חברה היא עסקה מורכבת ויש לה השפעה רגשית על הבעלים של החברה. מלבד מתן המומחיות הנחוצה כדי להנחות אותך בתהליך המכירה, שכירת עזרה מקצועית יכולה לעזור לך לשמור על המרחק הרגשי והאובייקטיביות הדרושים לך בכדי למכור את העסק שלך בהצלחה.

 

 1. רכז את מאמצי המכירה בידי איש אחד

פניה למספר קונים פוטנציאלים ולמספר בנקאי השקעות במקביל וללא ריכוז האחריות בידי אדם אחד יכולה לגרום לנזק גדול שיהיה קשה לתקן בהמשך. מומלץ לרכז את האחריות בנושא בידי איש מקצוע בעל ניסיון.

 

 1. אילו אנשי מקצוע עליך להעסיק?

הערכת שווי– כאמור, מעריך שווי מקצועי (רו”ח או כלכלן בעלי ניסיון בהערכות שווי) יכול לקבוע מה שווה העסק שלך. הערכתו תהיה אמינה הרבה יותר לקונה פוטנציאלי משלך.

בנקאי השקעות יכול להיות יתרון מבחינת מציאה והתמודדות עם קונים פוטנציאליים של העסק שלך ולעזור לך לנווט את תהליך המכירה. כפי שצוין לעיל בנקאי השקעות שיהיה אחראי על תהליך המכירה יכול להקל רגשית על בעלי החברה.

עורך דין יכול לערוך ולעיין במסמכים הדרושים למכירת העסק שלך, ללוות אותך בתהליך בדיקת הנאותות  במהלך המו”מ עם הקונים הפוטנציאלים ובתהליך הסכם הרכישה והמכירה.

 

 1. עצה אחרונה

מכירת חברה או עסק זה תהליך רציני ומורכב, לכן כדאי לוודא שאתה לוקח את הזמן והאנרגיות לעשות את זה נכון. הכנה זהירה ושימוש במשאבים המקצועיים הזמינים הם המפתחות להשגת מחיר טוב ככל האפשר בעת מכירת החברה שלך.

 

 

מוזמן לפנות אל חברת  D&A CAPITAL  לקבל ייעוץ ראשוני ללא עלות.

צוות המומחים שלנו יכול לסייע לך מתחילת התהליך ועד לסיומו המוצלח, בעזרת אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

פנה אלינו עוד היום! פגישת הכרות וייעוץ ראשוני ללא עלות.

בואו להכיר ולשמוע על השירותים המקיפים שלנו

דרכים נוספות ליצירת קשר